Je nad slunce jasné, že plánování rozhodně pomáhá organizaci rodinného času. Je dobré mít strukturu, vědět, kdy se co bude dít, jaké má kdo povinnosti a co je třeba stihnout. Nebo ne?
Ale „vocamcaď pocamcaď“! Věděli jste, že si můžete klidně naplánovat i takové to domácí nicnedělání a ještě tím přispějete ke zdravému vývoji vašich dětí a pomůžete jim rozvíjet spoustu prospěšných návyků a vlastností? No vážně! Ono totiž teprve znuděnému dítěti se otevírá prostor k získání spousty důležitých schopností, které se mu do života náramně hodí.
V tomto článku se proto podíváme na důvody, proč je nuda pro děti důležitá a jak ji lze využít k podpoře nejen jejich samostatnosti a kreativity.
Kreativita a fantazie
Pokud děti nemají okamžitý přístup k předem naplánovaným a určeným aktivitám nebo zábavě, jsou zkrátka nuceny si vymyslet své vlastní způsoby zábavy. Právě v nudě se tak často rodí ty nejfantastičtější příběhy, hry, role a projekty. Děti si při samostatném hraní vytvářejí vlastní svět plný příběhů a předstíraných situací. To je velmi důležité pro rozvoj jejich emocionální inteligence a empatie.
Mohou se ponořit do světa svých vlastních představ a objevovat nové možnosti a nápady, využívat svou vlastní bezbřehou představivost a rozvíjet tak kreativní myšlení. Nuda je prostředím, ve kterém děti mohou objevovat samy sebe a prozkoumávat své vlastní hranice.
Samostatnost, odpovědnost a rozhodování
Nuda dává dětem možnost se rozhodovat a samostatně řešit problémy. Pokud jsme dětem neustále po ruce a organizujeme jim každou minutu jejich času, děti začnou být pasivní a ztratí schopnost převzít odpovědnost za svá vlastní rozhodnutí. Kdežto když jsou samy, mají konečně příležitost naučit se plánovat a organizovat svůj čas, rozhodovat o tom, co chtějí hrát, jaké hračky nebo materiály chtějí použít a jak budou organizovat svou hru. Tím se rozvíjí jejich samostatnost, sebevědomí a schopnost převzít zodpovědnost za vlastní rozhodnutí.
Řešení problémů a inovace
Nuda podněcuje děti k hledání řešení problémů a „vylepšováků“, čímž rozvíjí jejich kognitivní a analytické schopnosti. Bez předem daného programu si prostě musejí samy najít způsob, jak se zabavit. Tím se učí přemýšlet kreativně a hledat neobvyklá řešení. Dává jim to příležitost objevovat a zkoumat své okolí.
Koncentrace a trpělivost
Samostatné hraní vyžaduje, aby děti byly chvíli samy a soustředily se na konkrétní činnost. Tím se rozvíjí jejich schopnost koncentrace a trpělivosti.
A co tím vším chtěl básník (já) říct?
Nemusíte se cítit jako špatná máma, pokud nevytváříte denně insta-worthy program pro své děti. Důležité je najít rovnováhu mezi strukturovaným programem a časem, kdy jsou děti nechány samy se sebou, aby si mohly hrát a objevovat svět kolem sebe.
A jako bonus vy stačíte třeba uvařit v klidu večeři 😉. Win-win situace!
Náš tip: Ušetřete si čas i nervy při každodenním plánování a dohlížení nad úkoly a činnostmi vašich dětí. Vyzkoušejte naše Dokido magnetické plánovací kalendáře i široký výběr originálních magnetek a popostrčte své děti na cestě k větší samostatnosti. Méně nervů, více samostatnosti. Méně dohadování, více času na zábavu. Pro celou rodinu!